Zenta Irena Tenisonaitė-Hellemans: poetės, vertėjos ir kultūros tiltų statytojos šimtmetis

Zenta Irena Tenisonaitė-Hellemans: poetės, vertėjos ir kultūros tiltų statytojos šimtmetis

Sausio 10 d. sukanka 100 m., kai Stalgo kaime, Plungės r. gimė poetė, vertėja Zenta Irena Tenisonaitė-Hellemans (1925–2001). Zentos tėvas Aleksandras Tenisonas buvo Plungės, o vėliau Telšių girininkas. Zenta baigė Telšių gimnaziją ir įstojo į Kauno universitetą studijuoti medicinos. Studijų nebaigė, nes karo metais vokiečiai uždarė Kauno universitetą. Baigiantis karui su tėvu ir sese pasitraukė į Vokietiją. Ten susipažino su belgu Georgu Hellemans iš Antverpeno, susituokė ir apsigyveno Belgijoje.

Rašyti Zenta pradėjo dar gimnazijoje, būdama 13 metų. O gyvendama Belgijoje ji išleido keletą savo kūrybos eilėraščių rinkinių: „Pavasaris ir aš“ (London, 1973), „Šviesos iliuzijos“ (London, 1975), „Vieniši vėjo vaikai“ (London, 1979). Belgijoje, ji gerai išmoko flamandų (senoji belgų ir Nyderlandų) kalbą ir buvo vertėja. 1971 m. sudarė 40-ies lietuvių poetų kūrybos antologiją, pavadintą „Akmenėlis turi kietą širdį“ (1971) ir išvertė į flamandų kalbą. Poetė išvertė į lietuvių kalbą ir išleido „XX-jo amžiaus Nyderlandų poezijos rinktinę“ (London, 1973). Ji išvertė belgų rašytojo F. Timerman eilėraščių knygą „Adagio“ (London, 1980). Z. Tenisonaitės eilėraščių yra išspausdinta almanachuose ir antologijose, žurnaluose „Pradalgės“, „Pergalė“, „Poezijos pavasaris -90“ ir kt.

Savo ir savo tėvo literatūrinį palikimą poetė perdavė Kauno Maironio memorialiniam muziejui, nes norėjo, kad gimtojoje žemėje liktų apie ją prisiminimas.

Išversti / Translate »
Skip to content